Wielu z nas pamięta z lekcji chemii, że alkohol etylowy jest składnikiem szeroko wykorzystywanym w przemyśle kosmetycznym, paliwowym, a nawet w farmacji. Jednak niewielu z nas na co dzień zastanawia się, w jakich produktach spożywczych występuje alkohol.
Oprócz piwa, wina czy wysokoprocentowych napojów wyskokowych alkohol pojawia się także w wielu innych produktach. W branży spożywczej wykorzystuje się tylko jeden rodzaj alkoholu etylowego i jest to ten powstały w wyniku fermentacji cukrowej. Zatem każdy produkt, którego skład czy charakter wynika z fermentacji, ma szansę na częściowy skład alkoholu.
- Kefiry i jogurty. Zawierają alkohol, ale dlaczego nie ma go na opakowaniu w rubryce „skład produktu”?
Ponieważ alkohol nie jest do nich dodawany bezpośrednio jako składnik. Powstaje w wyniku fermentacji i pracy drożdży kefirowych. - Kiszone ogórki. Skoro alkohol powstaje w wyniku fermentacji, to znajdziemy go także we wszystkich kiszonkach.
Od kiszonej kapusty, po kiszone ogórki. - Ocet. Ogórki konserwowe także mają w składzie alkohol, bo są zalane octem, który sam w sobie zawiera alkohol.
- Pieczywo na zakwasie. Jest to kolejny produkt, który ma w składzie alkohol.
- Sery. Alkohol znajduje się w niektórych gatunkach serów, szczególnie tych długo dojrzewających.
- Słodycze. Nie wspominamy nawet o cukierkach z alkoholem, bo w tym przypadku producenci podają go oczywiście w składzie.
Jednocześnie uspokajamy, że w wyżej wymienionych produktach czy kategoriach spożywczych ilość alkoholu jest na tyle śladowa, że dopuszczone są one do spożycia przez wszystkich, bez względu
na wiek. A po kanapce z serem i kiszonym ogórkiem spokojnie można prowadzić auto.