Lepsza kondycja, zadbanie o finanse, psychikę, zrzucenie wagi i zdrowsze odżywianie – te postanowienia od lat mieszczą się na szczycie noworocznych planów i celów wśród Polaków. Na liście nie brakuje też intencji związanych ze spożywaniem alkoholu. Ponieważ Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami, przyjrzymy się tym ambitnym i wartych realizacji celom.
Jak wynika z ostatniego badania zrealizowanego na zlecenie magazynu Forbes niemal połowa z nas chce poprawić swoją aktualną kondycję. Więcej niż jedna trzecia z nas chce zadbać też o pieniądze i zdrowie. Pozostałe popularne postanowienia są związane między innymi z czasem dla najbliższych (25%), rzuceniem palenia (12%), samorozwojem i hobby (7%), podróżami (6%) i medytacją (5%). Listę zamyka chęć ograniczenia spożywania alkoholu z wynikiem 3%. Oznacza to, że zaledwie co 30 z nas planuje zredukować w przyszłym roku ilość wypijanego alkoholu, a przecież taki krok wielu osobom (zwłaszcza tym nadużywającym) może przynieść duże korzyści.
Wszyscy sobie zdajemy sprawę, że alkohol pity w dużych ilościach negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Nie będziemy się rozpisywać o konkretnych obszarach – zamiast tego zachęcamy do rozmowy z lekarzem na temat wpływu alkoholu na zdrowie: www.abcalkoholu.pl/wiedza/artykuly/alkohol-i-choroby/. Ale umiar w spożywaniu napojów wyskokowych korzystnie wpłynie też na wiele innych aspektów – społecznych, finansowych, psychicznych czy nawet zawodowych. Na naszej stronie znajdziecie wiele materiałów także i w tym zakresie.
Przyjrzymy się zatem dlaczego rozsądne picie może być wartością samą w sobie, a przy tym pozytywnie wpłynąć na inne popularne postanowienia noworoczne.
-
Poprawa kondycji (48%)
O dobrą kondycję najlepiej zadbać poprzez regularne uprawianie sportu, a ten z reguły nie idzie w parze z alkoholem. Zawodowi sportowcy albo rezygnują z niego całkowicie albo mocno ograniczają i pozwalają sobie na niego poza sezonem. Amatorom alkohol w sporcie też nie pomoże, bowiem zdolności wydolnościowe i wysiłkowe są po nim znacznie mniejsze. Poza tym wpływa też negatywnie na wzrost i regenerację mięśni. Dlatego dietetycy zalecają racjonalne spożywanie alkoholu i sugerują, że jeśli chcemy po niego sięgać, to np. warto rozważyć piwo (także w wersji bezalkoholowej) po treningu wydolnościowym.
Więcej na temat łączenia alkoholu ze sportem dowiesz się tutaj:
www.abcalkoholu.pl/wiedza/artykuly/czy-sport-i-alkohol-sie-wykluczaja/
www.abcalkoholu.pl/wiedza/artykuly/sport_i_alkohol/
www.abcalkoholu.pl/wiedza/artykuly/alkohol-a-trening/ -
Poprawa zdrowia psychicznego (36%)
Jak twierdzi nasz ekspert dr Eryk Matuszkiewicz, lekarz tosykolog, “Wpływ alkoholu na zdrowie psychiczne wyraża się przede wszystkim jego właściwościami uzależniającymi”. Zgubnymi skutkami uzależnienia są stopniowe degradacje: fizyczna, społeczna, zawodowa i właśnie psychiczna. Nadużywanie alkoholu negatywnie wpływa na nasze zdolności zapamiętywania, kojarzenia faktów, zapamiętywania czy podejmowania najrozsądniejszych decyzji. Dlatego jak radzi: Przedstawione powyżej zaburzenia wcale nie muszą nas dotyczyć, o ile nie będziemy nadużywać alkoholu.
-
Utrata wagi (34%)
Alkohol nie zawiera tłuszczu i prawie nie ma węglowodanów, więc nie może mieć dużo kalorii, prawda? Nic bardziej mylnego! 1 gram czystego alkoholu (etanolu) zawiera 7 kcal, podczas gdy gram cukru 4 kcal. Co więcej, organizm po wypiciu alkoholu spala najpierw kalorie w nim zawarte, a tłuszcze i węglowodany niestety odkładają się w organizmie.
Tutaj możesz skorzystać z kalkulatora promili i kalorii
Butelka wódki zawiera więcej kalorii niż tabliczka czekolady, a popularne kolorowe drinki to małe bomby kaloryczne. Jeśli do tego sięgamy po chipsy lub słone przekąski, to wieczorna posiadówka może zakończyć się bardzo negatywnym bilansem kalorycznym, co skutkuje tyciem, a nie zaplanowaną redukcją wagi.Więcej na temat kaloryczności napojów alkoholowych możesz dowiedzieć się w artykule naszej dietetyk.
-
Poprawa diety (32%)
Ten punkt związany jest mocno z poprzednim postanowieniem. Foodpairing pełen jest ciekawych połączeń napojów z konkretnymi daniami czy też smakami. Z reguły dominują tu różne rodzaje piw lub win. Także, o ile kieliszek wytrawnego czerwonego wina do steka lub piwo pszeniczne do dań rybnych lub kuchni włoskiej nie zdestabilizują Twojego metabolizmu, to ich nadmiar, na dodatek połączony z solonymi chipsami nie wpłynie pozytywnie na Twoją dietę, a co za tym idzie zdrowie fizyczne, psychiczne oraz wagę. Pamiętaj też, że piwo alkoholowe możesz zastąpić bezalkoholowym – nie tracąc nic z wrażeń smakowych zmniejszysz w ten sposób o połowę kalorie, jakich dostarcza piwo.
Jak widać zaplanowanie rozsądniejszej konsumpcji alkoholu w zbliżającym się nowym roku może okazać się bardzo korzystne dla Ciebie i Twojego ciała. Nawet jeśli nie masz postanowień związanych z kondycją, dietą czy finansami, to ta drobna zmiana korzystnie wpłynie na Twoje funkcjonowanie, a w przyszłości Twoje organy wewnętrzne (nie tylko wątroba, ale i serce, jelita czy mózg) z pewnością Ci za to podziękują.