Alkohol plus prowadzenie samochodu nie chodzą w parze. Takie zachowania są nie tylko niezwykle niebezpieczne, ale także nieodpowiedzialne i niezgodne z prawem. Jazda po alkoholu – to po prostu nie może się zdarzyć!
Prowadzenie pojazdu wymaga całkowitego skupienia oraz pełnej sprawności – wiedzą o tym nie tylko kierowcy. Każdy musi również wiedzieć, że po spożyciu alkoholu w żadnym wypadku nie wolno prowadzić pojazdu. „Nie jeżdżę po alkoholu” – to powinno być motto każdego kierowcy. Kierowca pod wpływem alkoholu może mieć upośledzone funkcje wzrokowe i słuchowe oraz zmniejszoną szybkość reakcji. Alkohol wpływa negatywnie także na zdolność koncentracji oraz osąd sytuacji. Prowadzenie pod jego wpływem może narazić kierowcę i pasażerów, a także inne przypadkowe osoby na drodze na obrażenia fizyczne czy psychiczne, a nawet utratę życia.
Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu
Oczywiście, prowadząc pod wpływem alkoholu, musimy liczyć się z sankcjami karnymi: od grzywny, poprzez ograniczenie uprawnień kierowcy, po karę pozbawienia wolności. Pamiętaj, że bardzo prawdopodobne, że przez Twoje aresztowanie za jazdę po pijanemu ucierpią Twoja rodzina i przyjaciele, ale także, a może przede wszystkim, Twoja reputacja. Możesz mieć później problemy np. z zatrudnieniem. W wielu krajach, aby zmierzyć stopień upojenia alkoholowego, stosuje się wskaźnik poziomu alkoholu we krwi w momencie pobrania próbki do testu. Jest to niezbędne do wymierzenia kary.
Poziom alkoholu we krwi
Wskaźnik poziomu alkoholu we krwi to stężenie alkoholu we krwi wyrażone jako waga alkoholu zawartego w ustalonej objętości krwi. Zależy on od ilości spożytego alkoholu, od czasu, w jakim został on spożyty, tempa wchłonięcia przez organizm oraz przemiany materii. Na poziom alkoholu we krwi mają wpływ płeć, zawartość tłuszczu w organizmie, waga, to, czy w żołądku znajduje się pokarm oraz inne czynniki. Poziom ten rośnie nawet wtedy, gdy przestajesz pić.
Określona prawem górna granica dla prowadzenia pojazdów jest różna w różnych krajach i wynosi od 0 (żadnego alkoholu) do około 0,08%. Najlepiej jednak nie ryzykować życiem swoim i innych i po wypiciu alkoholu wsiąść do autobusu lub taksówki. Nie będziesz musiał się zastanawiać, ile masz promili.
Nie jedź po alkoholu! Znajdź inne wyjście
Najlepiej już przed imprezą, podczas której masz zamiar pić alkohol, zaplanuj, jak wrócisz do domu. Wymaga to pewnie trochę gimnastyki, ale może zapobiec tragedii. Masz kilka opcji, które pomogą Ci przygotować się do imprezy:
Zapytaj wcześniej znajomych, kto może być tego wieczoru kierowcą, bo będzie się bawił na trzeźwo.
Zamów taksówkę.
Skorzystaj z transportu publicznego.
Umów się z kimś, żeby Cię odebrał.
Zorganizuj sobie nocleg.
Jak szybko wytrzeźwieć?
Jedynym sposobem na wytrzeźwienie, czyli pozbycie się alkoholu z organizmu, jest czas. Kawa, zimny prysznic itp. środki zaradcze nie zmniejszą stężenia alkoholu we krwi, nie sprawią, że szybciej wytrzeźwiejesz. Nie spiesz się, spokojnie poczekaj, aż alkohol zostanie zmetabolizowany.
Jeśli masz wątpliwości, czy to już się stało, skorzystaj z alkomatu, który możesz kupić w sklepach ze sprzętem AGD (alkomat na baterie) lub na stacjach benzynowych (alkomat jednorazowe). W alkomaty są także wyposażone komisariaty policji. W internecie znajdziesz także wirtualny alkomat (alkomat online) czy kalkulator promili.