W 80% państw na świecie legalnie kupować i spożywać alkohol mogą osoby, które ukończyły 18 rok życia. Skąd wziął się ten wiek i co z pozostałymi krajami?
Wiek 18 lat nie jest sztywną granicą dostępu do alkoholu i zmienia się w zależności od kraju.
Jego dobór wynika z kilku logicznych aspektów:
- Po pierwsze zależy to od biologii i psychologii. Większość procesów rozwojowych u człowieka – zarówno tych fizycznych, jak i psychologicznych – kończy się właśnie w okolicach 18 roku życia. Od tego czasu uznaje się, że jesteśmy dorośli i możemy o sobie decydować.
- Drugim aspektem jest prawo danego kraju. W momencie otrzymania dowodu osobistego, co wynika też z psychologii rozwojowej, zyskujemy samodzielność, prawa oraz obowiązki i możemy sami o sobie decydować, ale i odpowiadać przed prawem.
- Trzecim elementem mającym wpływ na wiek dostępu do alkoholu jest kultura danego kraju.Wiąże się to głównie z tradycją, ale i kulturą spożywania alkoholu.
Wiek legalnego spożycia alkoholu na świecie
- Alkohol od 16 roku życia
W krajach Europy Zachodniej, takich jak Francja, Włochy czy Hiszpania, gdzie wino pojawia się
w codziennym menu obiadowym, dopuszcza się spożywanie alkoholu od 16 roku życia.
W Niemczech nieletni mogą legalnie sięgać tylko po piwo, wino oraz szampana. Niedostępne są dla nich legalnie wysokoprocentowe gatunki alkoholu.
- Alkohol od 20 roku życia
Takie prawo od niedawna istnieje na Litwie. Granica 20 lat od dawna obowiązuje w Japonii
oraz na Islandii.
- Alkohol od 21 roku życia
Tak rygorystyczne prawo istnieje w dwóch państwach, które znajdują się w czołówce pod względem liczby ludności, czyli w Stanach Zjednoczonych oraz Indiach. W pierwszym z nich wynika to z długich tradycji prohibicyjnych, w Indiach z powodów religijnych oraz wielkości populacji.