Trudno zdefiniować tzw. picie z umiarem. Niektórzy twierdzą, że jest to picie, które nie przysparza problemów ani społeczeństwu, ani samemu pijącemu. Inni uważają, że chodzi tu o picie w sposób, który maksymalizuje znane korzyści spożycia alkoholu bez znacznego zwiększania niebezpieczeństw z nim związanych.
Każdy reaguje na alkohol inaczej. Każdy może także inaczej definiować „jedną porcję”. Dla jednego codzienne picie piwa może być lecznicze, dla innego będzie to już wyraźne nadużywanie alkoholu. Różne są także obyczaje i kultury – to, co w jednym kraju uważa się za picie z umiarem, w innym może być uznane za alkoholizm i poważny problem.
Dawki alkoholu w zależności od kraju
Definicje umiarkowanego spożywania alkoholu różnią się dla poszczególnych krajów. Wiele rządów wydaje oficjalne wytyczne na ten temat. Oto kilka z nich:
- USA: Do 28 g/dzień dla mężczyzn i do 14 g/dzień dla kobiet. Uwzględniając, że standardowa dawka alkoholu w jednym drinku ustalona jest na poziomie 14 g, daje to dwie porcje dziennie w przypadku mężczyzn i jedną dla kobiet. Powyżej 60 roku życia, dla obu płci dawka ta zmniejsza się.
- RPA: Dwa piwa lub dwa kieliszki wina dziennie, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
- Wielka Brytania: Zarówno dla mężczyzn jak i kobiet spożycie alkoholu w ilości do 112 g/tydzień. Standardowa dawka alkoholu w jednym drinku to 8 g, co daje około dwóch porcji alkoholu na dzień, niezależnie od płci.
- Australia: Nie więcej niż dwie standardowe porcje (standardowa porcja to 10 g alkoholu) na dzień zarówno dla mężczyzn i dla kobiet, i nie więcej niż cztery standardowe porcje podczas jednej okazji.
Jaka jest odpowiednia ilość alkoholu?
Trzeba pamiętać, że powyższe przykłady są to jedynie wytyczne i że nie odnoszą się do konkretnych osób. Dobrze jest uwzględnić czynniki indywidualne, czyli swoją wagę ciała, wiek, płeć, leki, jakie być może się przyjmuje, oraz ogólny stan zdrowia. Pamiętaj, że alkohol sprawia największą przyjemność, gdy spożywa się go bez pośpiechu i w ilościach, które pozwolą na bezpieczną zabawę. Picie bez umiaru może skończyć się alkoholizmem.
Dobra rada. Porozmawiaj z lekarzem o tym, ile alkoholu możesz wypić – o ile w ogóle możesz pić alkohol. Dla własnego dobra warto mieć świadomość swoich ograniczeń. Można wtedy mniej więcej indywidualnie określić, co to znaczy pić z umiarem.