Rodzice mają ogromny wpływ na swoje dzieci. Obecnie naukowcy są już w stanie precyzyjne określić znaczenie oddziaływania rodziców na dzieci także w kwestiach związanych ze spożywaniem alkoholu. Jak wychowywać swoje dziecko, by ustrzec je przed alkoholizmem?
Brytyjska grupa ekspertów Demos zanalizowała wyniki badań przeprowadzonych na 15 tys. dzieci urodzonych w latach 70. ubiegłego wieku i stwierdziła, że sposób wychowania dziecka miał znaczny wpływ nie tylko na ilość alkoholu spożywanego w wieku nastoletnim, lecz również w dorosłym życiu. Wyniki tych badań:
- najlepszym sposobem na uniknięcie przez dziecko problematycznych zachowań związanych z alkoholem, było twarde wychowanie, gdy rodzic był troskliwy, ale konsekwentny w kwestii dyscypliny.
- dzieci (16-latkowie) emocjonalnie nieobecnych, chłodnych i niekonsekwentnych rodziców, pili alkohol bez umiaru ośmiokrotne częściej niż pozostali rówieśnicy. Miało to konsekwencje także w dorosłym życiu, gdyż dzieci te dwukrotnie częściej piły alkohol bez umiaru w wieku 34 lat.
Jak chronić dziecko przed alkoholem?
Trzeba być czułym i troskliwym w stosunku do dziecka – badania pokazują, że emocje te są najważniejsze w najmłodszych latach rozwoju dziecka, aż do 10 roku życia. Należy być konsekwentnym w sprawach dyscypliny, zwłaszcza gdy dziecko ma 15-16 lat. Trzeba dawać dobry przykład i unikać nieodpowiedzialnego spożywania alkoholu, szczególnie w obecności dziecka.
Pamiętaj, picie alkoholu przy dziecku jest nieodpowiedzialne
Jak się okazuje, znaczenie ma nie tylko sposób wychowywania dziecka. Liczy się również – co pokazało drugie badanie przeprowadzone przez Demos – to, ile alkoholu spożywa rodzic, przy czym – nawet jeżeli picie alkoholu przez rodzica ma miejsce po położeniu się przez dziecko spać – dziecko nadal jest w stanie domyślić się, o co chodzi.
Prawdopodobieństwo spożywania alkoholu w niebezpieczny sposób w dorosłym wieku było dwukrotne wyższe u dzieci, które widywały, jak ich matki piły wysokoprocentowe napoje. Nadużywanie alkoholu może bowiem utrudniać konsekwentne wychowanie, a jednocześnie bycie troskliwym rodzicem, co z kolei przyczynia się do wzrostu ryzyka rozwinięcia się u dziecka cech osobowości prowadzących do problemów z alkoholem.