Spotkanie z przyjaciółmi przy piwie to idealny sposób na relaks i dobrą zabawę. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać, aby np. następnego dnia nie obudzić się z męczącym kacem. Pamiętaj, że najlepsza zabawa jest wtedy, gdy pijesz z umiarem.
Bądź rozsądny i kontroluj ilość wypitego alkoholu. Picie zbyt dużych ilości alkoholu przy jednej okazji lub przez dłuższy czas może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych. Pijaństwo nie prowadzi do niczego dobrego, a może stać się przyczyną przykrych konsekwencji. Czasem lepiej wypić 1-2 piwa, ale częściej, niż na koniec trzeźwego tygodnia skonsumować wszystkie „zaległe” piwa naraz. Wpływ alkoholu na organizm w ostatnim przypadku może być bardzo zły.
Skutki picia alkoholu bez umiaru
Bądź rozsądny. Picie zbyt dużych ilości alkoholu przy jednej okazji lub przez dłuższy czas może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych. Jest szereg negatywnych skutków, które mogą wystąpić podczas picia alkoholu bez umiaru:
- Nieobecność lub słabe wyniki w pracy oraz niezadowalające wywiązywanie się z innych zobowiązań następnego dnia
- Zatrucie alkoholowe
- Wypadki, w tym wypadki samochodowe
- Uszkodzenie mózgu lub układu nerwowego
- Problemy kardiologiczne i krążeniowe
- Ryzykowne zachowania
Nie narażaj się na niebezpieczeństwo
Alkohol ma działanie uspokajające – może mieć wpływ na Twoją zdolność rozumowania, ocenę rzeczywistości i koordynację ruchową, spowalnia też czas reakcji. Oznacza to, że gdy pijesz za dużo, narażasz się na niebezpieczeństwo. Skutki tego mogą być stosunkowo nieistotne – być może nie zdasz sobie sprawy, że Twoje żarty nie zostały zbyt dobrze przyjęte – lub przeciwnie: mogą prowadzić do zachowań bardzo ryzykownych, takich jak seks bez zabezpieczeń. Aby uniknąć jednych i drugich, ogranicz picie alkoholu. Często unikniesz dzięki temu wielu niepotrzebnych przykrych zdarzeń.
Pamiętaj o piciu wody i jedzeniu
Jeśli zdecydowałeś się pić alkohol, rób to z głową. Dzięki temu Ty i Twoja głowa następnego dnia będziecie w dobrej formie! Przede wszystkim zjedz coś konkretnego przed planowaną zakrapianą imprezą. Dobrze, jeśli możesz jeść także w jej trakcie. Alkohol pij powoli, a aby uniknąć odwodnienia, w przerwach pomiędzy drinkami, delektuj się wodą – im więcej, tym lepiej. Dzięki tym sposobom organizm nie ulegnie odwodnieniu, a alkohol nie będzie tak szybko wchłaniany przez organizm. Wszystko dla Twojego dobra!
Nie jedź po alkoholu
Jeśli spotykasz się z przyjaciółmi na piwie, pomyśl już wcześniej, jak wrócisz do domu. Ponieważ alkohol wpływa na Twoją zdolność rozumowania i czas reakcji, prowadzenie pojazdu jest wykluczone. Szkodom fizycznym i psychicznym spowodowanym przez pijanych kierowców można całkowicie zapobiec. To proste: Piłeś, nie wsiadaj za kierownicę, niech Twoim mottem będzie: „Nie jeżdżę po alkoholu”. Najlepiej w ogóle nie przyjeżdżaj autem na imprezę, zostaw je w domu. Skorzystaj z transportu publicznego, weź taksówkę lub uzgodnij z innymi, kto będzie kierowcą tego wieczoru.
Baw się dobrze!
Trudno wyeliminować alkohol z życia towarzyskiego, ale też nie o to chodzi. Najważniejsze, żeby nauczyć się korzystać z niego w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dla siebie i innych. Wtedy zabawa będzie naprawdę przyjemna i miło będzie ją wspominać.