Bez względu na sposób produkcji piwa bezalkoholowego warto zaznaczyć, że jest to taki sam proces warzenia jak warzenie klasycznego złotego trunku z dodatkowym elementem w procesie produkcji. To ten dodatkowy element sprawia, że rozróżniamy 3 podstawowe technologie produkcji piw w bezalkoholowej kategorii.
- Destylacja lub ekstrakcja próżniowa – to proces technologiczny, w którym uwarzone klasycznie piwo w sposób mechaniczny pozbawia się alkoholu.
- Przerwanie procesu fermentacji – za proces fermentacji i powstanie alkoholu w piwie odpowiedzialne są drożdże. Piwo bezalkoholowe może powstać poprzez przerwanie fermentacji w celu niedopuszczenia do wytworzenia się alkoholu.
- Unieruchomienie drożdży – a konkretnie ich komórek. Taka metoda sprawdza się w przypadku specjalnych drożdży, które reagują i oddają wszelkie walory smakowe poza alkoholem. To nowoczesna technologia, która pozwala nie tylko produkować prawdziwe piwo 0,0% alkoholu, ale też zachować sporą część dodatkowych walorów smakowych.
W ostatniej z metod da się produkować wszystkie możliwe smaki i gatunki piwa, od lagera po charakterystyczne piwo IPA czy piwo pszeniczne.
To dobra wiadomość dla amatorów piwa bezalkoholowego i poszukiwaczy nowych oryginalnych smaków.