W Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. Nie ma wątpliwości, jak należy postąpić, gdy nastolatek chce kupić napój z procentami. Wszystko się jednak komplikuje, kiedy przy kasie stoi nieletni z piwem bezalkoholowym. Co wtedy? Sprzedać czy nie? Szukamy wyjaśnień w polskim kodeksie prawa.
Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi w Polsce nie można sprzedawać napojów alkoholowych nieletnim, tj. osobom poniżej 18 roku życia. Za napój alkoholowy według ustawy uważa się napój o zawartości alkoholu większej niż 0,5%. Kompania Piwowarska jako firma stosująca i promująca najwyższe standardy etyczne w zakresie sprzedaży i promocji piwa uważa, że w przypadku osób niepełnoletnich piwo – także bezalkoholowe – zawsze powinno być traktowane jako napój z kategorii napojów alkoholowych.
Kompania Piwowarska stoi na stanowisku, że piwo to może być spożywane wyłącznie przez dorosłych. W związku z tym nie informuje ani też nie sugeruje w swoich działaniach reklamowych i sprzedażowych, aby piwo bezalkoholowe mogło być kupowane i spożywane przez nieletnich. Nie rekomenduje w związku z tym sprzedaży piw bezalkoholowych w sklepach czy restauracjach osobom poniżej 18. roku życia. Piwo bezalkoholowe jest także eksponowane w sklepach w innych miejscach niż produkty przeznaczone dla nieletnich (jak jedzenie czy zabawki).
Okiem prawnika
Obowiązujące przepisy prawa mówią o tym, że oferowanie, sprzedaż i podawanie piwa bezalkoholowego nie wymaga zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Z punktu widzenia prawa piwo bezalkoholowe jest napojem bezalkoholowym i może być sprzedawane na takich samych zasadach jak inne napoje bezalkoholowe: woda, soki, napoje gazowane itp. Placówka handlowa sprzedająca piwo bezalkoholowe nie jest zobowiązana do uiszczania z tego tytułu żadnych opłat związanych z korzystaniem z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Wartości sprzedaży piw bezalkoholowych nie wlicza się także do ogólnej wartości sprzedaży napojów alkoholowych, od której zależy wysokość opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych.