Truizmem jest stwierdzenie, że alkohol piją i kobiety, i mężczyźni. Szacuje się, że w grupie kobiet najwięcej alkoholu piją te między 18 a 29 rokiem życia. Najczęściej są to kobiety z wyższym wykształceniem (także studiujące i uczące się), mieszkające w dużych miastach (powyżej 50 tys. mieszkańców), będące stanu wolnego, aktywne zawodowo lub bezrobotne.
Organizm kobiety i mężczyzny reaguje w bardzo różny sposób na taką samą ilość wypitego alkoholu. Jeśli dwie osoby płci przeciwnej wypiją tyle samo, prawdopodobnie upiją się w różny sposób. Z czego to wynika?
- Kobiety i mężczyźni zasadniczo różnią się masą ciała. Z mniejszą wagą u kobiet w parze idzie mniejsza zawartość wody w organizmie niż u mężczyzn. Ta sama ilość wypitego alkoholu rozpuszcza się w różnej (u pań – mniejszej) ilości wody i stąd efekt upojenia pojawia się zwykle wcześniej.
- Kobiety mają mniejszą wydajność enzymu rozkładającego alkohol. Proces jego metabolizmu przebiega wolniej i dlatego sam alkohol etylowy, krążąc dłużej po organizmie, daje efekty upojenia.
- Alkohol ma zdecydowanie większy wpływ na zdolności psychomotoryczne kobiet i dlatego gorzej radzą one sobie z działaniami złożonymi, np. prowadzeniem samochodu. Co oczywiście nie znaczy, że pijany mężczyzna może prowadzić samochód.
- Nadmiernie pijące kobiety są bardziej narażone na upośledzenie funkcji poznawczych niż mężczyźni. Objawiać się to może upośledzeniem zdolności kojarzenia, zapamiętywania, myślenia abstrakcyjnego, ale także zmniejszonym krytycyzmem co do własnego zachowania i rozwijającego się uzależnienia.
- Powszechnie wiadomo, że alkohol usuwa z organizmu potrzebne elektrolity, jak potas, wapń czy magnez. Upośledza także metabolizm witaminy D niezbędnej do prawidłowego metabolizmu kości. Stąd pijące kobiety, zwłaszcza w okresie menopauzy, są bardziej narażone na rozwój osteoporozy i związane z nią złamania kości.
Panie, jakkolwiek chciałyby, nie dorównają panom podczas picia alkoholu. Pomijam tutaj osoby uzależnione, gdyż w tej grupie możliwości wyrównują się, a niekiedy panie wyprzedzają swoich kompanów. Mam nadzieję, że pijąc alkohol odpowiedzialnie, nikt nigdy nie będzie brał udziału w takim konkursie. Mierząc siły na zamiary, unikniemy negatywnych skutków nadużycia alkoholu.
Dobra rada eksperta
Każdy z nas potrafi wymienić kilka różnic dotyczących płci żeńskiej i męskiej. Istnieje także ta, że panie mają o wiele mniejszą tolerancję na alkohol niż panowie. Nie ma potrzeby, aby dochodziło tutaj do równouprawnienia i wyrównywania szans. Picie bezpiecznych porcji alkoholu dla kobiet i mężczyzn przy piciu codziennym (odpowiednio 2 i 4 oraz przy zachowaniu 2 dni abstynencji w tygodniu) lub okazjonalnym (4 i 6 porcji) zapewni nam bezpieczną zabawę i uchroni przed skutkami nadużycia alkoholu. Dla jasności standardowa porcja (lub jednostka) alkoholu to 10 g (= 12,5 ml) czystego 100% alkoholu etylowego, do daje 200 ml piwa 5%, 100 ml wina 10% lub 25 ml wódki 40%.