Picie alkoholu podczas ciąży może być bardzo niebezpieczne i skutkować płodowym zespołem alkoholowym (FAS) u dziecka. Szczególnie ryzykowne jest picie w pierwszych dniach i tygodniach ciąży. Zobacz, jakie mogą być skutki picia podczas ciąży wina, piwa czy jakiegokolwiek innego alkoholu.
Skutki picia alkoholu w czasie ciąży
Jeśli kobieta pije alkohol w czasie ciąży, przedostaje się on przez jej krwiobieg i łożysko do krwi płodowej. Może to wpłynąć niekorzystnie na rozwój płodu oraz doprowadzić do wystąpienia tzw. FASD (ang. fetal alcohol spectrum disorder). FASD obejmuje szeroki zakres wad wrodzonych, w tym płodowy zespół alkoholowy (FAS). Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu jest szczególnie ryzykowne we wczesnej fazie ciąży, lecz równie niebezpieczne może być także w drugim i trzecim trymestrze.
Picie alkoholu przed ciążą
Już na etapie planowania ciąży warto odstawić alkohol. Zwłaszcza że ten zwiększa zaburzenia zdolności owulacyjnej u kobiet, może utrudniać także działanie kwasu foliowego. Zajście w ciążę jest często łatwiejsze dla kobiet, które nie spożywają alkoholu w dużych ilościach. Badania pokazują, że picie w ciąży ma wpływ na płód od samego jej początku – alkohol może go niszczyć już we wczesnej ciąży. Nieświadome picie alkoholu w ciąży, gdy kobieta jeszcze o niej nie wie, także może się niestety skończyć źle.
Lampka wina nie zaszkodzi – MIT
Według niektórych badań picie w niewielkich ilościach w czasie ciąży nie musi szkodzić płodowi. Nie określono jednak bezpiecznego poziomu spożycia alkoholu przez ciężarne, dlatego zaleca się, by nie piły go wcale. Bezpieczniej dla dziecka, ale także dla samej matki, gdy w tym ważnym czasie pozostanie ona przy napojach bezalkoholowych.
Jeśli jesteś w ciąży, odstaw alkohol. Zamień go na napoje bezalkoholowe, zdrowsze i dla Ciebie, i dla dziecka. Picie w ciąży nie jest wskazane. Wszelkie wątpliwości omawiaj z lekarzem.
Picie alkoholu przez ojca
Co ciekawe, płodowi może zaszkodzić również picie alkoholu w dużych ilościach przez ojca. Dzieci alkoholików mogą mieć problemy z krążeniem, niską wagę urodzeniową czy zaburzenia układu odpornościowego. Dobrze by było, gdyby przyszli ojcowie także odstawili alkohol lub pili go w mniejszych ilościach, bo jak widać, pity bez umiaru może mieć wpływ nie tylko na ich organizm, ale także na organizm dziecka.
FAS – płodowy zespół alkoholowy
FAS (ang. fetal alcohol syndrome), czyli płodowy zespół alkoholowy, to zespół chorobowy, który może być skutkiem spożywania zwłaszcza dużych ilości alkoholu w czasie ciąży przez matkę.
Picie alkoholu podczas ciąży wiąże się z poważnym ryzykiem wystąpienia zaburzeń u dziecka trwających przez całe życie. Alkohol dostaje się do krwiobiegu przyszłej matki, łożyska oraz do krwi płodu. Może to doprowadzić do poalkoholowego uszkodzenia płodu (FASD). Termin ten obejmuje szereg wad rozwojowych, w tym FAS.
Na co chorują dzieci z zespołem FAS?
FAS – alkoholowy zespół płodowy; szereg anomalii genetycznych i wad wrodzonych, które mogą wystąpić u dzieci, będący skutkiem picia alkoholu w ciąży.
Dzieci z zespołem FAS mogą dotknąć m.in.:
- zahamowanie wzrostu w okresie płodowym i noworodkowym,
- zniekształcenia twarzy,
- upośledzenie umysłowe,
- wady serca, nerek czy kości.
Na 1000 urodzeń płodowy zespół alkoholowy dotyka od 0,5 do 3 przypadków. Wyższy odsetek urodzeń dzieci z FAS notuje się w populacjach o niskim statusie społeczno-ekonomicznym oraz w grupach marginalizowanych.
Wady wrodzone u dzieci nie zawsze są związane z nadużywaniem alkoholu. Odpowiedzialne za nie są także inne czynniki, jak sposób odżywiania, wiek, palenie papierosów oraz zażywanie narkotyków.
FAS – leczenie
Zespół alkoholowy to wady nieodwracalne. Dziecko z FAS nigdy nie będzie tak sprawne jak inne dzieci. Można jednak pomóc mu w rozwoju poprzez rehabilitację czy pomoc psychologa. Ważne, aby wcześnie rozpoznać chorobę i jak najszybciej objąć dotknięte nią dziecko opieką pediatry i specjalistów.
Dobra rada eksperta
Planujesz w swoim życiu wiele spraw – tych dużych, które mają ogromny wpływ na Twoje życie, jak droga zawodowa, związek, kupno mieszkania, kredyt na samochód – i tych małych, niby błahych, a jednak istotnych, jak kolor ścian w mieszkaniu albo zakup produktów na niedzielny obiad. Nie zostawiasz ich przypadkowi, bo wiesz, że na „jakoś to będzie” zwykle kiepsko się wychodzi. Do listy spraw najważniejszych bezwzględnie dołącz plan na swoje rodzicielstwo.
Dla dobra wszystkich zainteresowanych: Twojego, Twojej partnerki czy partnera, Waszych rodzin i oczywiście dziecka, które ma przyjść na świat określ, kiedy możesz prowadzić szalone życie, bo nie planujesz na razie dzieci, a kiedy trzeba przejść na zdrowy tryb życia, bo dojrzałeś do tego, by replikować swoje komórki. Jako potencjalny ojciec nie chcesz przecież, by Twoje dziecko urodziło się chore, bo Twój materiał genetyczny był uszkodzony przez toksyny wchłonięte w czasie picia. Taki jest m.in. wpływ alkoholu na organizm i takie mogą być konsekwencje.
Jako matka nie chcesz chyba pić nieświadomie alkoholu w ciąży, a tak może być, gdy ciąża jest nieplanowana, gdy nikt jeszcze nie wie, że radosny seks bez zabezpieczeń dał początek nowemu życiu.
Picie alkoholu w pierwszych tygodniach ciąży jest szczególnie niebezpieczne dla dziecka, a tak się składa, że jest to najczęściej czas, w którym kobiecie nawet nie przychodzi do głowy, że już została matką. Odpowiedzialność za dziecko nie zaczyna się w dniu jego przyjścia na świat, w tym dniu jest już za późno, by cofnąć wszystko to, czym zaszkodziło się nowemu życiu. Chcesz cieszyć się rodzicielstwem, mieć zdrowe dziecko – to je zaplanuj!