Warzenie piwa
Poznaj kluczowe etapy tego procesu
oraz składniki potrzebne do warzenia piwa.
Krok 1 - W kadzi zaciernej
Czas: 3 h
Składniki: Słód jęczmienny + woda
Słód to produkt powstały w wyniku przetworzenia ziarna jęczmienia browarnego w procesie słodowania, polegającym na kiełkowaniu ziaren jęczmienia i wysuszeniu skiełkowanych ziaren. Słód jęczmienny przesiewa się i mieli na śrutownicach, a następnie umieszcza w kadzi zaciernej. Zachodzi tu proces zacierania, w którym dochodzi do przekształcenia nierozpuszczalnej skrobi z ziaren w rozpuszczalne cukry. W ten sposób powstaje ekstrakt. Cały proces zachodzi w temperaturze 62-72°C.
Browary produkują piwo z różnych słodów jęczmiennych oraz pszenicznych. Woda do produkcji piwa powinna spełniać ściśle określone wymagania dotyczące jej pH, twardości i czystości. Żeby wyprodukować 1 hektolitr piwa, potrzebujemy ok. 3 hektolitrów wody.
Krok 2 - W kadzi filtracyjnej
Czas: 3 godziny
Składniki: Brzeczka
W kadzi filtracyjnej zachodzi proces filtracji zacieru. Kadź musi być wypełniona zacierem w taki sposób, aby na dnie powstał naturalny osad filtracyjny. W wyniku tego procesu zatrzymywane są cząsteczki stałe i powstaje klarowna brzeczka.
Krok 3 - W kotle warzelnym
Czas: 1 godzina
Składniki: Chmiel + brzeczka chmielowa
Do powstałej klarownej brzeczki dodajemy chmiel i gotujemy całość w kotle warzelnym. Dodawanie chmielu odbywa się za pomocą dozownika. Gotowanie trwa od kilkudziesięciu minut do nieco ponad godziny, w zależności od rodzaju przygotowywanego piwa. Po zakończeniu procesu uzyskuje się odpowiednią goryczkę oraz barwę brzeczki a potem piwa. Po oddzieleniu osadów w kadzi osadowej brzeczka schładzana jest do temperatury odpowiedniej dla rozwoju komórek drożdży.
Chmiel – składnik, który odpowiada za gorycz, aromat, a nawet trwałość piany. Piwo wytwarza się z wykorzystaniem dwóch odmian chmielu: goryczkowej lub aromatycznej.
Krok 4 - Proces fermentacji
Czas: 2 tygodnie
Fermentacja schłodzonej brzeczki chmielowej odbywa się w tanku fermentacyjnym. Podczas procesu cukry proste powstające w wyniku słodowania są wykorzystywane przez komórki drożdży, w wyniku czego otrzymujemy alkohol etylowy, dwutlenek węgla i inne produkty, które odpowiadają za smak i zapach piwa. Fermentacja trwa 10-12 dni. Gdy piwo uzyska odpowiedni poziom alkoholu oraz ekstraktu rzeczywistego, proces fermentacji można uznać za zakończony.
Krok 5 - Leżakowanie
Czas: 1 tydzień
Leżakowanie piwa odbywa się w tanku leżakowym w temperaturze od -1,5°C do 0°C i trwa około tygodnia. Dzięki leżakowaniu piwo dojrzewa w smaku a także klaruje się dzięki wytrącaniu się związków garbnikowo-białkowych.
Krok 6 - Proces filtracji
Czas: 8 godzin
W trakcie filtracji piwo nabiera odpowiedniej klarowności i połysku. Dzięki niemu klient otrzymuje napój, który jest mniej mętny.
Krok 7 - Rozlew/pakowanie
Czas: 8 godzin
Produkcja piwa kończy się jego rozlaniem do butelek lub puszek w urządzeniu o nazwie monoblok. W nim odbywa się także zakapslowanie butelek. Piwo trafia do dystrybucji oraz sprzedaży.