Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?

Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?

Według badań to rodzice mają największy wpływ na to, czy ich nieletnie dzieci decydują się pić alkohol. Dlatego warto porozmawiać z nimi o alkoholu, przedstawić swoje stanowisko i wyjaśnić, dlaczego picie go przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, jest niedopuszczalne. Rozmowa z dzieckiem o alkoholu jest bardzo ważna.

W relacji rodzice – dzieci niezwykle ważna jest szczera, otwarta rozmowa. Możesz zbudować pozytywną więź z nastolatkiem poprzez konwersację o jego szkole, przyjaciołach, zainteresowaniach i marzeniach, przede wszystkim słuchając tego, co ma do powiedzenia. Rozmowy te mogą być wstępem do rozmów na poważniejsze tematy, takie jak alkohol czy alkoholizm.

Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu? Pierwsza rozmowa

Dopilnuj, aby pierwsza lub jedyna Wasza rozmowa o alkoholu odbyła się stosunkowo wcześnie, nie dopiero w momencie, gdy dziecko lub ktoś z jego otoczenia sięgnie po alkohol. Niech inspiracją do niej będą sytuacje z życia, takie jak: jazda samochodem, wyjście na zakupy, jedzenie obiadu czy oglądanie telewizji. Bądź szczery, wyjaśniaj, pytaj dzieci, co myślą o alkoholu. Staraj się podać najważniejsze fakty na jego temat i rozwiej wszelkie mity. Podczas rozmowy wykorzystaj przykładowe pytania:

  • Jak zareagujesz, gdy koledzy zaczną pić na imprezie?
  • Jak się zachowasz, gdy ktoś zaproponuje Ci alkohol?
  • Co możesz zrobić, gdy kolega, który odwozi Cię do domu, wypił alkohol?
  • Co zrobisz, gdy kolega pił i potem źle się czuje lub traci przytomność?

Ustal zasady i bądź przykładem

Ważne, żeby dzieci znały Twoje zdanie na temat picia przez nie alkoholu. Jako rodzic powinieneś ustalić zasady i dopilnować, aby zrozumiały, jakie poniosą konsekwencje, jeśli sięgną po alkohol. Wytłumacz dzieciom, że chodzi Ci tylko i wyłącznie o ich dobro i że na zabawę z alkoholem będą miały jeszcze w życiu dużo czasu. Powiedz, że często zakrapiane imprezy są mocno przereklamowane, w rzeczywistości mogą być niebezpieczne i nieść przykre konsekwencje. Poinformuj że alkohol nie jest niezbędny, żeby się dobrze bawić.

Nastolatki powinny zrozumieć, że postępowanie zgodnie z ustalonymi przez Ciebie zasadami da im dalsze przywileje, ponieważ będziesz wiedział, że można im zaufać. Pamiętaj też, że jeśli mówisz o zasadach, a sam ich nie przestrzegasz, nastolatek może Ci nie zaufać. Bądź dobrym przykładem i pij odpowiedzialnie i stosuj się do reguł obowiązujących w Twoim kraju odnośnie alkoholu, żeby wzmocnić wartości ważne dla Twojej rodziny. Wtedy także Twojemu synowi czy córce łatwiej przyjdzie postępowanie zgodnie z nimi.

Picie alkoholu przez nieletnich jest karalne!

Sytuacją najbardziej komfortową jest taka, kiedy odgrywasz ważną rolę w codziennym życiu swoich dzieci. Gdy wiesz, kim są ich koledzy i koleżanki, dokąd chodzą i co robią. Warto poznać też rodziców przyjaciół pociech i porozmawiać z nimi na temat picia alkoholu przez nieletnich. Dobrze jest przedstawić im swoje zdanie na ten temat. Reguły dotyczące picia alkoholu przez nieletnich nie ograniczają się do tych, które ustanowicie w swojej rodzinie. Dobrze, gdybyś wraz z dziećmi poznał reguły prawa oraz picia alkoholu przez nieletnich. Mówi o nich ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Pomóż nastolatkowi zbudować poczucie pewności siebie

Zachęć syna lub córkę do wspólnej zabawy, która może pomóc dzieciom w budowaniu ich poczucia własnej wartości. Odpowiedzcie na kilka pytań związanych z alkoholem. Omówcie różne możliwe opcje i spróbujcie ustalić, które z nich najbardziej odpowiadają wartościom ważnym w Waszej rodzinie. Ćwiczenie to może w przyszłości pomóc Twoim dzieciom stawić czoła presji rówieśników i odpowiednio zareagować w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach.

Zobacz także