Sposoby na kaca

Sposoby na kaca

lek. Eryk Matuszkiewicz

Artykuł przygotował:

lek. Eryk Matuszkiewicz

Internista, toksykolog

Specjalista toksykologii klinicznej oraz chorób wewnętrznych. Pracował w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Obecnie pracuje w Oddziale Toksykologii im. Dr W. Błeńskiej. Jest także nauczycielem akademickim prowadzącym zajęcia z toksykologii klinicznej dla wydziału lekarskiego i ratownictwa medycznego.

Zobacz pozostałe artykuly tego autora

Imprezę, na której przesadzisz z alkoholem, będziesz prawdopodobnie wspominać jeszcze następnego dnia i to nie dlatego, że była taka fajna… Po upiciu się może męczyć Cię kac i nie chodzi o kaca moralnego – choć ten także może się przytrafić – ale o objawach, które pojawiają się, gdy trzeźwiejesz. Co jest dobre na kaca i jak go wyleczyć? Poznaj sposoby na kaca.

 

Przyczyny kaca

Jeśli wypijesz za dużo alkoholu, organizm zwykle kilka godzin po imprezie reaguje szeregiem objawów fizycznych, które określa się mianem kaca. Objawy są najbardziej uciążliwe, gdy stężenie alkoholu we krwi spada do zera. Utrzymują się nawet do 24 godzin.

Gdy za dużo wypijesz, Twoja wątroba rozkłada alkohol, wytwarzając toksyczną substancję o nazwie aldehyd octowy. To on przede wszystkim odpowiedzialny jest za objawy kaca. Im więcej wypijamy alkoholu, tym więcej powstaje owego aldehydu i tym większe mamy objawy zespołu dnia następnego.

Objawy kaca

Alkohol ma też działanie moczopędne, z uwagi na hamowanie wydzielania hormonu antydiuretycznego. Hormon ten jest odpowiedzialny za zwrotne wchłanianie wody w powstającym w nerkach moczu. Przy jego braku nerki wydalają znaczne ilości znajdującej się w moczu wody, zamiast ponownie ją wchłonąć na potrzeby organizmu, przez co organizm się odwadnia.

Łagodne i umiarkowane odwodnienie organizmu objawia się: uczuciem osłabienia, zawrotami i bólem głowy, wzmożonym pragnieniem. Oddawanie nadmiernych ilości moczu pozbawia również organizm niezbędnych jonów, m.in. sodu i potasu. Może to skutkować zmęczeniem, drżeniem mięśni i uczuciem kołatania serca.

Typowe objawy kaca: odwodnienie, ból głowy, znużenie, mdłości, niepokój, drżenie rąk, utrata apetytu, uczucie pragnienia, nadwrażliwość na światło i hałas.

Jak leczyć kaca?

Mimo że słyszy się o wielu domowych sposobach i lekach na kaca, lepsze samopoczucie zapewni Ci picie wody oraz dużo odpoczynku. Z ostrożnością należy podchodzić do wspomagania się aspiryną, ibuprofenem czy paracetamolem. Każde z tych lekarstw ma działanie uboczne (np. krwawienie z żołądka oraz możliwość uszkodzenia nerek czy wątroby), które mogą się zaostrzyć, gdy w organizmie znajduje się alkohol. Najłatwiej pozbyć się kaca, obficie nawadniając organizm i długo wypoczywając.

Jak uchronić się przed kacem?

  • Żeby dzień po imprezie nie był stracony, podczas upojnego wieczoru pij też wodę, kontroluj także ilość wypitych drinków.
  • Pamiętaj, żeby nie pić na pusty żołądek, zjedz wcześniej solidny posiłek.
  • Jeśli jest już za późno i kac jednak Cię dopadł, nie stosuj tzw. domowych sposobów na złagodzenie jego skutków. Pij dużo wody i odpoczywaj. Nie zażywaj niepotrzebnie leków (np. aspiryny czy ibuprofenu), które mogłyby dodatkowo obciążyć wątrobę.

Dobra rada eksperta

Kac jest pojęciem nienaukowym i obejmuje szereg nieprzyjemnych objawów pojawiających się po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu. Za objawy kaca odpowiada toksyczny metabolit etanolu, a mianowicie aldehyd octowy. Ulega on dalszym przemianom i jest wydalany z moczem.

Wiemy, że etanol zwiększa ilość wydalanego moczu. Centralny układ nerwowy, czyli mózg i budujące go neurony, są bardzo wrażliwe na odwodnienie. Na skutek odwodnienia i ich obkurczenia pojawiają się bóle głowy.

Jeśli chcemy skutecznie chronić się przed kacem, przede wszystkim nie możemy pić alkoholu bez umiaru, pamiętając, że im więcej alkoholu w organizmie, tym więcej toksycznych jego metabolitów. Ponieważ etanol działa moczopędnie, nie chcąc doprowadzić do zbyt dużego odwodnienia neuronów w mózgu, musimy uzupełniać stany wody w organizmie. Dobre uwodnienie organizmu zapewni też szybszą eliminację szkodliwych metabolitów, zwłaszcza aldehydu octowego, które zostaną usunięte z moczem. Dzięki tym radom kolejnego dnia po spożyciu alkoholu nie będziemy musieli borykać się z objawami zespołu dnia następnego.

Zobacz także